Yusuf Tolga Ünker

1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğretimi Marmara Koleji’nde tamamladı ve ortaöğretimi de aynı okulda tamamladıktan sonra İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne 1999 yılında birincilikle girdi.  Hazırlık sınıfında Tülay Yaman Ekiner, Sumru Ekşioğlu ve Oya Tansel’in öğrencisi oldu. Oya Tansel’in atölyesinde eğitimini tamamladı ve 2003 yılında liseden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni kazandı. Sanat tarihi kazanmış olmasına karşın resim sevgisi ağır bastığı için tercihini resim bölümünde okumaktan yana kullandı ve Prof. Zekai Ormancı atölyesinde ilk yılını tamamladıktan sonra Prof. Kemal İskender atölyesinde çalışmalarına devam etti. 2009 yılında lisans eğitimini bitirdi ve aynı yıl yanlızca üç öğrencinin kabul edildiği yüksek lisans programına girdi. Ve eğitimine başladı.

Bu süre zarfında 2010-2011 döneminde erasmus programı ile İspanyada Cuenca şehrinde Universidad de Castilla-La Mancha’da Prof. Jaime Llorente Sainz ile resim eğitimine devam etti ve tez çalışmasını sürdürdü. Yüksek lisans için İspanya’da bulunduğu sırada diğer Avrupa şehirlerinde bulunan çeşitli müzeleri ziyaret etme şansı buldu ve eski ustaların çalışmalarını inceledi.

Yardımcı Doçent İrfan Okan ile yüksek lisans tez çalışmasını yürüttüğü sırada pedagojik formasyon eğitimi de aldı ve 2013 yılında tamamladı. 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde özel bir kurumda görsel sanatlar öğretmeni olarak çalıştı. Ardından 2014 yılında vatani görevini Ankara’da yerine getirdi. Askerliğin ardından 2015 yılında 19. yy Romantik Dönem Resminde, Şiir ve Müziğin Etkisi” isimli tez çalışması ile yüksek lisans öğrenimini tamamladı.

2015 yılında İspanya’da bulunan Servitas Carmona’nın düzenlediği Virgo Dolorosa Konferansı için “Mater Dolorosa Icons of İstanbul” başlıklı bir yazı kaleme aldı ve bu yazı konferans DVD’sinde yer aldı.

2016 yılında daha önce Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde seçimle göreve gelen ilk dekan olan ve son yıllarda Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı olarak görev yapmakta olan illüstrasyon sanatçısı merhume Prof. Dr. Nazan Erkmen ile tanıştı. Erkmen’in övgülerine mazhar oldu ve Erkmen Ünker’i grafik alanında çalışması yönünde yüreklendirdi. Erkmen’in yol göstericiliği ile grafik çalışmalarına ağırlık veren Ünker 2017 yılında Maltepe Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Çeşitli kurumlarda ve özel okulda çalışmış olan Ünker, Maltepe Üniversitesi’nde akademik kariyerine devam ederken, gazete haberleri ve röportajlarını sürdürmekledir. Resim, illüstrasyon ve fotoğraf renklendirme çalışmalarına devam etmektedir.

  • Beşiktaş’ta Bekleyiş/ Waiting in Beşiktaş
  • Tuval Üzerine Yağlıboya/Oil Painting on Canvas
  • 80×125 cm, 2011
  • Beşiktaş’ta Sohbet/Chatting in Beşiktaş
  • Tuval Üzerine Yağlıboya/Oil Painting on Canvas
  • 80×125 cm, 2011
  • Şemsiyeli Kız/Girl with an Umbrella
  • Tuval Üzerine Yağlıboya/Oil Painting on Canvas
  • 80x125cm, 2011