Buluşmalar

Beşiktaş tarihi boyunca kültür ve sanatın merkezi olmuş, bu anlamda İstanbul’un öne çıkan ilçelerinden biri.  Geçmişten bugüne, Türkiye ve dünyadan birçok sanatçının yolu Beşiktaş’tan geçmiş; Beşiktaş’ın yaşantısı ve  eşsiz Boğaz manzarası sanatçılara ilham kaynağı olmuş. Bugün Beşiktaş, İstanbul’un gelişen, canlanan ve  renklenen kültür-sanat hayatı içinde bu özellikli konumunu korumaya devam ediyor.  

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan pandemiyle birlikte, önlem amaçlı kısıtlamalar kültür-sanat faaliyetlerini  çok olumsuz etkiledi. Her ne kadar konserler, filmler, tiyatrolar ya da sergiler mümkün olduğunca dijital  platformlardan erişilebilir hale gelse de, birlikte müzik dinlemenin, film ya da tiyatro izlemenin yerini alamadı.  Bizler bu zorlu süreçte, ‘Beşiktaş İyileşecek’ etkinliklerimiz kapsamında Beşiktaş’ın sahnesini parklarımıza  taşıdık, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını aksatmadan komşularımızı tiyatro ve müzikle buluşturduk.  Beşiktaş’ımızın duvarlarını, merdivenlerini sokak sanatçılarımıza açtık. Böylece pandemi koşullarında bile  Beşiktaşlılarla sanatı buluşturmaya ve sanatçıların yanında olmaya gayret ettik.  

Beşiktaş’ın sanatçıları ile sanatseverlerini bir araya getirdiğimiz ‘Buluşmalar’ etkinliği ile pandeminin yarattığı  olumsuz etkiye rağmen, “Birlikte varız” diyoruz. Salgının sona erdiği ve Beşiktaş’ımızın yeniden kültür-sanatla  canlandığı bir yıl olması umuduyla ‘Buluşmalar’ın güzel bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. 

Sevgi ve saygılarımla
RIZA AKPOLAT

Beşiktaş Belediye Başkanı