Ali Candaş

1940 yılında Trabzon Beşikdüzü Bayırmahalle köyünde doğdu. İlkokul dördüncü sınıfa kadar köyünde okudu. İlkokulu Erzurum Gazi İlkokulu’nda 1952 yılında bitirdi. Aynı yıl Erzurum – Ilıca – Pulur Köy Enstitüsü’ne girdi. 1956 ‘da resme yeteneğini anlayan öğretmenleri tarafından özel yetenekli öğrenci olarak İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne gönderildi. 1959 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim- İş Bölümünü ikincilikle kazandı. Burhan Alkar, Malik Aksel, Refik Ekipman ve Adnan Turani’ nin öğrencisi oldu.

1962 yılında Resim-İş Öğretmeni olarak Urfa Kız Öğretmen Okulu’na atandı. 1965’te Trabzon Karma Ortaokuluna nakli çıktı. İşini çok sevdiği için bu okulda fazla kalmadan, altı ay sonra Ordu Perşembe Öğretmen Okulu Resim-İş Öğretmenliğine geçiş yaptı. 1971 yılında ilk kişisel sergisini bu şehirde açtı. 1973’te sanat temelinin sağlamlaştığı İstanbul Çapa Öğretmen Okulu’nda Resim Semineri Öğretmeni oldu.

Bu okulda beş yıl çalıştıktan sonra 1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’ne atandı. 1980’de İstanbul Atatürk Yüksek Öğretmen Okulu Resim-İş Bölümü’nde görev aldı. 1982 yılında görevini sürdüğü kurumun adı değişerek, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü adını aldı. Burada Fotoğraf Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Sanatçı, 2000 yılında Profesör olduktan sonra, Haziran 2006’da kendi isteği ile emekli oldu. Sanat üretimlerine İstanbul – Kadıköy – Ziverbey’deki atölyesinde devam etmektedir.

Sanat temelini erken dönemlerinde doğa biçimlerinin sanatla olan sıkı ilişkisini gözlemleyerek kuvvetlendirmesi, ardından malzemeyi yaratım sürecindeki kullanımı, figürü anlamlandırdığı kompozisyonlarıyla özgün ve etkin sanatının bugünkü halini almasını sağlamıştır. 1982’de sanatı için çalışmaya başlayan Candaş; 150 civarında karma ve gurup sergilerine katılırken 55 kişisel sergi açmış; ödül ve mansiyonlar almıştır.

Ödül ve Mansiyonları

1983 9.Uluslararası Mersin Kültür ve Sanat Festivali Resim Yarışması’nda ödül
1987 TBMM ‘Milli Egemenlik ve Barış’ konulu resim yarışmasında mansiyon
1987 4.Yunus Emre ‘Sevelim Sevilelim’ Resim Yarışması’nda ödül
1987 21. DYO Resim Yarışması’nda mansiyon
1988 TBMM ‘Milli Egemenlik’ temasını da içeren resim yarışmasında Birincilik ödülü
1988 Uluslararası Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Sanat Festivali’nde başarı plaketi.